Daj si Kitkat …do netbooku!

Android-KitKat

Netbook čo predbehol dobu.

Pred časom som si kúpil netbook Lenovo S10-3t s označením Ideapad. Úhľadná placka veľkosti A4-ky s šikovnou klávesnicou a dotykovým otočným displejom, wifi a USB – všetko čo potrebujem na pracovné výjazdy. Bol na ňom nainštalovaný OS MS Windows 7. Nie žeby mi tento OS nevyhovoval, ale na tomto zariadení bol skutočne “nemotorný”. Pri spúšťaní systému ste si mohli kľudne objednať ďalšiu kávu a keď bola studená, mohli ste začať pracovať. Ak som klientovi chcel niečo predstaviť napríklad v tabuľkovom procesore musel som s ním ešte dlhú chvíľu konverzovať aby počas nabiehania nestratil záujem o to, čo mu chcem ukázať. Tento typ netbooku disponuje dotykovým displejom, ale práca s ním na Win7 bola hrozná. Trafiť sa prstom na malinkaté odkazy (Ideapad má 10.1″ dispplej), alebo softtlačítka bolo ako zlý sen. Jednoducho – sedmička na dotykáče nie je pripravená.

Windows 8 to nie je.

Keď sa na stránkach MS objavila možnosť testovať nový Windows 8, ktorý okrem iného sľuboval rýchly nábeh systému a podporu pre dotykové zariadenia neváhal som a nainštaloval som testovaciu verziu. Bootovanie do pol minúty a veľké tlačitka Metra sa zdali sľubné, horšie bolo, keď som mal  otvoriť rozsiahle tabuľky. To už šla rýchlosť dolu. Netrvalo dlho a celý OS mi zrazu zaberal 20GB partíciu disku a pýtal stále viac miesta. Keď sme raz sedeli so známym pri káve, on s IPadom a ja s Ideapadom a porovnávali rýchlosť práce, uvedomil som si, že niekde je chyba. V rýchlosti je sila.

Portovaný Android.

Tu som pri “brousení” narazil na článok o portovaní Androida na X-86 systém. Keď som si predstavil, ako je Android svižný na mojom smartfóne s oveľa slabším procesorom, hneď ma to upútalo. Trochu “googlenia” a dostal som sa na stránky venované čisto tomuto problému. Prvou verziou Androidu ktorú som opáčil bol Android-x86 4.0 verzia RC2  build priamo pre S10-3t . Krátka prehliadka live verzie tohto portovaného Ice Cream Sandwich ma presvedčila že to bude ono. Zazálohoval som potrebné súbory a nastavenia a na novonaformátovaný disk som z USB-čka nainštaloval Android. Veľkým prekvapením bolo, že systém si nepýtal žiadne ovládače! A netbook bežal neskutočne rýchlo. Grafika, wifi, net, zvuk, USB,  SD port to všetko bez problémov bežalo na prvé spustenie. Ale nie všetko. Chýbalo mi, že som nedostal z neho fyzickú slovenskú qwerty klávesnicu. Texty s kvačkami som preto písal na softvérovej, podobne ako na smartfóne. Pri dlhších textoch to nebolo ono.

Prichádza Kit Kat

Tak na toto som dlho čakal. Najnovšia verzia Androidu 4.4 s názvom Kit Kat sa doposiaľ oficiálne dostala len do niekoľkých nových typov smartfónov od Samsungu (16 typov). Štyri mesiace od toho ako spoločnosť Google oficiálne uverejnila Kit Kat verziu sa vďaka entuziastickému taivanskému vývojárovi Chih-Wei Huang a tímu Oxlab dostala na svetlo sveta aj portovaná verzia Android-x86 4.4 RC1.

Takýto displej sa objaví za ca 10 min od začiatku inštalácie

Stiahnutie a príprava inštalačky na USB kľúč s obrazom .ISO je záležitosťou možno pol hodiny. Samotná inštalácia aj s formátovaním HDD mi trvala 10 minút! (Aký rozdiel oproti Windowsom) A aj tentokrát všetko beží na prvé spustenie, ba ani hrdvérovej klávesnici nechýba slovenské qwerty.Poviete si, že toto je systém postavený pre telefóny. Možno niekedy bol. Dnes je zameraný už aj pre tablety. A od tabletov k netbookom a notebookom je len krôčik.

Moja skúsenosť hovorí jednoznačne – na tomto zariadení neexistuje rýchlejší OS než je Android. Ani iPad so svojim OSX nie je tak svižný.

20140228_135808

Android 4.4 RC2 (Kit-Kat) na Ideapade

Doplnkové programy na mailovanie, písanie textov, tabuľky, internet, fakturáciu, počúvanie hudby, prehrávanie videa a TV a všetko čo potrebujete pre mobilnú kanceláriu je možné nájsť na Google Play store. Aplikácie sú tu buď zadarmo, alebo za malý poplatok. Rozhodne nie za ceny, ktoré sú požadované za adekvátne windows-aplikácie. Ak ešte dnes otvorím windows, tak len pre zložité CAD alebo náročné modelovacie, animačné, simulačné aplikácie. Možnosť portovať Android na x-86 zariadenia je alternatívou k tradičným OS a systém je stále vo vývoji, preto vám nikto nedá žiadny “záručný list”. Zoznam zariadení na, ktoré je možné nainštalovať Android-x86 nájdete na tomto zozname. O svojich skúsenostiach s týmto zaujímavým projektom sa tiež dá pokecať na príslušnom fórume. Veľká vďaka patrí celému vývojovému tímu, ktorý pracuje na projekte Android x-86!

milh

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>